Feature Image
First Nigeria Chinese Wushu Kungfu Performance Championship Banner

Chinese Community Releases The Winners’ List For The 1ST Stage of Wushu Kungfu Competition.

The organizers of Nigeria First Chinese Wushu Performance Championship, popularly known as Wushu Kung-fu has released the list of the 72 contestants for the next stage of the competition.

The list consisting of 48 senior and 24 junior both male and female, was made available to journalists by the Chairman of the Chinese Industrial and Commercial Enterprises Association and Huaxing Arts Troupe Nigeria, Chief Dr. Eric Ni.

Below the 72 contestants that made the second stage.

Junior

1. AJIDE MUNASI MICHAEL, ABIA STATE WUSHU KUNGFU ASSOCIATION
2. ATAH TOCHUKWU, ANAMBRA STATE WUSHU KUNGFU ASSOCIATION
3. BLESSING AYO MATTHEW, WUSHU DEVELOPMENT ASSOCIATION
4. CHRISTOPHER OYELU, IRON LADY SHAOLIN KUNGFU ACADEMY
5. HENRY OYIALI, IRON LADY SHAOLIN KUNGFU ACADEMY
6. FASASI. B. AMINAT, GARVES WUSHU KUNGFU ACADEMY
7. HEZEKIAH TOMMY, KUNGFU AFRICA
8. ISAIAH TOMMY, KUNGFU AFRICA
9. SUCCESS EHPRIEM, KUNGFU AFRICA
10.SETH OPOKE, ICON SHAOLIN KUNGFU ASSOCIATION
11. MIRACLE TUEYERIN, TIGER FIST SHAOLIN CLUB
12. YUSUF DAMOLA, DRAGON GATE MARTIAL ACADEMY
13. USMAN BASIRU, TIGER FIST SHAOLIN CLUB
14. DESTINY EDISON, BAYELSA STATE WUSHU KUNGFU ASSOCIATION
15. EKO CHINEDUM, MORNING STAR KUNGFU CLUB
16. GODSPLE JONATHAN SONGO, FCT WUSHU KUNGFU ASSOCIATION
17. FAVOUR EGWUAGU, FCT WUSHU KUNGFU ASSOCIATION
18. NOSIKE EMMANUEL, CHIN LI KUNGFU ACADEMY
19. CHINEDUM OPOKE ICON SHAOLIN KUNGFU
20, ETINOSA OSAZUWA,
EDO WUSHU KUNG FU ASSOCIATION
21. JOSHUA EMOKPAE,
EDO STATE WUSHU KUNG FU ASSOCIATION.
22, ONYEMA GIFT ,
DELTA WUSHU KUNG FU ASSOCIATION
23, MATHIAS TOMMY, KUNG FU AFRICA.
24. AUGUSTINE MICHAEL, GARVER KUNG FU CLUB.

SENIOR

1. AJOUMA FESTUS,
CIH KUNG FU ACADEMY
2, ARRIBA AKPAN.
CHI KUNG FU ACADEMY.
3, AUSTIN ESTHER,
Delta state Wushu Kung Fu association.
4, Bright Sakwe
Bayelsa Wushu Kung Fu association.
5, Chike Marcel Ifediorah.
Olympian Wushu Kung Fu Academy.
6, Chukwudi Jonathan Nnabuife,
Delta state Wushu Kung Fu association.
7, Confidence Onyema.
Clemossie Wushu Kung Fu club.
8, Easter Esther.
Tiger Fist Shaolin Kung Fu club.
9, Eden Benedicta.
Kung Fu Modern Fist Academy.
10, Efe Tagar
Ebus Wushu Kung Fu Academy.
11, Egide Juliet.
Tiger Fist club
12, Emmanuel Hope
Tiger Fist club
13, Emmanuel Nwaorah
Anambra state Wushu Kung Fu association.
14, Fasting. M. Adekunle.
Ebus Wushu Kung Fu Academy.
15, Goodwin Osagioduwa Onaifo.
EDO state Wushu Kung Fu association.
16, Henry Hendrix.
Jinxin Martial art Academy.
17, Idowu Irekunle
Icon Shaolin Kung Fu Academy
18, Ifeanyi Opoke
Icon Shaolin Kung Fu Academy.
19, Iyanu Okiki Oladele
Oyo state Wushu Kung Fu association.
20, Joseph Ime Jackson.
Wushu Development Association.
21, Kelly Osasere Alonge.
Edo state Wushu Kung Fu association.
22, Light Patrick
F.c.t Wushu Kung Fu.
23, Donatus Chinedu.
Chin Shaolin Kung Fu Academy
24, Chiakwa Onyebuchi.
Anambra Wushu Kung Fu association.
25, Maxwell Okonkwo.
Morning Star Wushu club.
26, Nicolas Agu.
Young Shaolin Academy
27, Nwobilor Francis Tochukwu.
Abia state Wushu Kung Fu association.
28, Ogbonna John Robert.
Tough and Health Club
29, Oguyomi Musa Adisa.
Wushu Development Association
30, Ohwo ThankGod
Tiger Fist Shaolin Kung Fu club
31, Ojora BabaTunde
Crown Martial art
32, Okafor Chinedum
Morning Star Wushu Kung Fu Academy.
33, Oladele Obaremi
Kano state Wushu Kung Fu association
34, Olowolagba Moruff Fordy
Fordylee Kung institute.
35, Omameni Raphael
Jiang Hun-gar Kung Fu Club.
36, Omokaro Christian Iredia
Edo state Wushu Kung Fu association.
37, Onyeali Blessing
Iron lady Shaolin Kung Fu Club
38, Orisaji Tedstone
Ebus Wushu Kung Fu Academy
39, Osayande Sunday
EDO state Wushu Kung Fu association
40, Oviede Oghenerukevwe Victor
Clemossie Wushu Kung Fu Club
41, Paul Akassaowei
Bayelsa Wushu Kung Fu association.
42, Raji Ronke Foluke
Ekiti state Wushu Kung Fu association.
43, Salome Aleke
Icon Shaolin Kung Fu Academy.
44, Solomon Eyop
Young Shaolin Kung Fu Academy
45, Sulaimon Jimoh Egunjobi,
Dragon gate Martial art Academy.
46, Umoru Nasiru, Kung Fu Modern Fist.
47, Unanka Justice,
Bright Star Wushu Kung Fu Club.
48, Usman Ismail,
Shaolin Lineage Kung Fu Academy.

The next stage of the competition will be broadcasted on national television and radio and as well, streamed online across all social media platforms, while different lots of excitement, as cash prizes and lucky draws will be won by viewers and participants who take part in voting for their favorite contestants .

The public voting is in two batches, the first batch will commence from 19 – 26 August, while the second batch will commence from 8 -15 September, 2021.

Voting website: http://HUAXINGWUSHU.SGELBUILDING.COM and http://ncwspc-ng.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*